Warsztaty muchowe

Lepiej późno niż wcale

mucha 1

Prawie czterysta lat od momentu ukazania się pierwszego podręcznika muszkarskiego "The secrets of angling" napisanego przez Johna Donnis'a i wydanego w 1613 roku w Angli, w siedzibie Koła Miejskiego PZW w Kołobrzegu odbyły się „muchowe warsztaty wędkarskie”. W piątek 19 czerwca, uczestnictwo w warsztatach tylko kilku wędkarzy potwierdziło elitarność tego sposobu wędkowania ale dzięki temu wszyscy mieli możliwość obejrzenia z bliska ptasich piór, sierści zwierząt i innych syntetycznych materiałów, oraz wymyślnych urządzeń służących do własnoręcznego wykonywania przynęt. Prezentacji dokonało dwóch członków Kołą, którzy od kilku lat są pasjonatami tej metody. Zobaczyłem proces powstawania kilku rodzajów much, usłyszałem wiele cennych wskazówek i najważniejsze - dzięki piątkowemu spotkaniu doszedłem do wniosku, że nie wystarczy posiadać sprzęt z górnej półki by być bardzo dobrym muszkarzem. Należy sięgać po wiedzę zawartą w takich książkach jak "Poradnik dla miłośników sportu wędkowego, czyli sztuka łowienia pstrąga, lipienia i łososia na wędkę"  wydany w 1899 roku, korzystać z artykułów publikowanych w miesięcznikach, periodykach wędkarskich i internecie ale również, a raczej przede wszystkim wsłuchiwać się w przekazy starszych doświadczonych kolegów, a temu służą takie spotkania.

Z wędkarskim pozdrowieniem