"Międzynarodowe sprzątanie Bałtyku" z udziałem kołobrzeskich wędkarzy

Kolejna, trzecia już edycja programu odbędzie się w dniach 14-16 sierpnia 2009 roku.
Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku to kampania informacyjna skierowana do wszystkich Polaków, również tych mieszkających w głębi kraju – ich działania też mają ogromny wpływ na stan wody w morzu (odkręcając kran codziennie łączymy się z Bałtykiem). Dlatego też akcji, po raz kolejny przyświeca hasło:
„Nasze morze będzie tak czyste,
jak czysta będzie najmniejsza rzeka czy strumyk w kraju”.

zaproszenie 14082009

zaproszenie 14.08.2009spr balMiędzynarodowe Sprzątanie Bałtyku to kampania informacyjna skierowana do wszystkich Polaków, również tych mieszkających w głębi kraju – ich działania też mają ogromny wpływ na stan wody w morzu (odkręcając kran codziennie łączymy się z Bałtykiem!). Akcji przyświeca hasło: „Nasze morze będzie tak czyste, jak czysta będzie najmniejsza rzeka czy strumyk w kraju”. W sierpniowy weekend organizatorzy planują zwrócić uwagę wszystkich turystów wypoczywających nad morzem oraz mieszkańców nadmorskich miejscowości na problem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego.
Problem zanieczyszczenia Bałtyku to, oprócz zaśmieconych plaż, również niewidoczne gołym okiem biogeny. Te składniki odżywcze (głównie azot i fosfor) powodują przeżyźnienie (eutrofizację) wody, czego skutkiem jest zaburzenie równowagi ekosystemu - nadmierny rozkwit drobnoustrojów zużywających duże ilości tlenu, a w rezultacie powstanie obszarów beztlenowych, co oznacza śmierć pozostałych mieszkańców morza. Źródłem biogenów w morzu są m.in. środki do prania i sprzątania. Bogatym źródłem biogenów są także nawozy rolnicze.
15 sierpnia w ramach Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku i projektu „Bałtyk jest w Polsce. Bałtyk jest w Europie” Fundacja Nasza Ziemia i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA zainicjują akcję sprzątania na dwóch krańcach polskiego wybrzeża. W tym samym czasie na zachodzie, w Szczecinie, oraz we wschodniej części, w Gdańsku, odbędą się konferencje prasowe propagujące proste, codzienne sposoby, ograniczające zanieczyszczenie morza. W ciągu weekendu będą odbywać się akcje sprzątania plaż i terenów nadmorskich na całym wybrzeżu. Zachęcać do tych działań ma plakat akcji.
Organizatorzy do udziału w akcji zapraszają wszystkie nadmorskie gminy, miasta i miasteczka, organizacje pozarządowe, organizacje rybackie, morskie oraz wszystkich sympatyków czystych plaż!

Z Kołobrzegu jako jedni z pierwszych i oby nie jedyni swój udział zadeklarowali wędkarze z Koła Miejskiego PZW, którzy w najbliższy piątek od godziny 18 sprzątać będą miejski odcinek Parsęty. Worki przekazane przez Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Kołobrzeskiego będą wydawane uczestnikom akcji (wszystkim, nie tylko wędkarzom) w piątek od 17:45 przy moście na ulicy Basztowej.