Kto ma opłacać skarbników Kół, Okręg, czy Koła?

Przypadkowo, w gąszczu dokumentów Polskiego Związku Wędkarskiego krążących w sieci, dotarłem do treści Uchwały XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego z dnia 16 października 2009 r. w sprawie kierunków działania Polskiego Związku Wędkarskiego w latach 2009-2013, gdzie w punkcie D. jest napisane, cyt.: „Wydatki na wypłatę diet dla skarbników kół podlegają bilansowaniu i realizacji z budżetów zarządów okręgu”

Jako członek Zarządu Koła, który powinien przede wszystkim reprezentować członków Koła i ich interesy, za niedopuszczalne uznałem finansowanie diet skarbnika Koła z naszego budżetu, znając treść w/w dokumentu. Jest to o tyle istotne, że kwota 3700 zł, należna skarbnikowi, w naszym przypadku pochłania około 1/3 rocznych środków jakimi dysponuje Koło Miejskie, a po opłaceniu 12 czynszów za siedzibę i 12 rachunków telefonicznych (wg umów podpisanych przez poprzedniego wiceprezesa Koła) nie można zaszaleć z wydatkami na sport i młodzież.

Starając się poznać stanowisko innych działaczy i wyjaśnić problem w sposób cywilizowany, pytanie dotyczące interpretacji cytowanej Uchwały KZD PZW umieściłem na forum oficjalnego portalu Polskiego Związku Wędkarskiego, gdzie po kilku wypowiedziach stanowisko w imieniu Zarządu Głównego PZW przedstawił kol. Antoni Kustusz, rzecznik prasowy ZG PZW, którego zacytuję w całości    „Środki na działalność koła pochodzą z podziału składki członkowskiej w proporcjach: 10 proc. na potrzeby działalności centralnej: utrzymanie struktur i biura ZG, sport, nauka, promocja, młodzież; oraz 90 proc. do dyspozycji okręgów i kół, z tym, że proporcje podziału tej kwoty pomiędzy koła i okręg ustalają okręgi na podstawie własnych kryteriów. Składki okręgowe na ochronę i zagospodarowanie wód w całości pozostają w dyspozycji zarządów okręgów. Okręg, po zaakceptowaniu preliminarzy budżetowych kół oraz po ich przyjęciu przez walne zebrania, prowadzi obsługę finansowo-ksiegową tych środków, z uwzględnieniem instrukcji budżetowej na dany rok uchwalanej przez ZG PZW (uchwała ZG nr 110 z dnia 1.10.2011 r.)  oraz zasad podziału składki uchwalone przez XXIX KZD PZW. W uchwale nr 110, uwzględniając zapisy uchwały XXIX KZD zapisano, że:  Zgodnie z ww. uchwałą decyzję w sprawie ustalania limitów diet podejmują organy osoby prawne tj. Zarząd Główny na poziomie ZG PZW i Zarząd Okręgu na poziomie Okręgu i Koła. Ponadto w § 3 ust. 4 powołanej uchwały znajduje się dyspozycja dla zarządów okręgów o przesuwaniu tych części limitów diet, które przypadają skarbnikom kół, ze szczebla koła na szczebel okręgu. Oznacza to, że wielkość kwotowa i liczba diet, zatwierdzona dla skarbnika koła, powinna zmniejszać limit wydatków na diety dla pozostałych działaczy w kołach, dlatego też kwotę funduszu diet dla skarbników należy ująć w budżecie Okręgu\'\'.”

Mam nadzieję, że oficjalna informacja dotycząca tak istotnego obciążenia budżetowego, dotrze do Zarządu naszego Koła przed opracowaniem przyszłorocznego preliminarza wydatków.

Z wędkarskim pozdrowieniem

w załączniku umieściłem treść Uchwały XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego z dnia 16 października 2009 r. w sprawie kierunków działania Polskiego Związku Wędkarskiego w latach 2009-2013