Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Kto ma opłacać skarbników Kół, Okręg, czy Koła?

 

Przypadkowo, w gąszczu dokumentów Polskiego Związku Wędkarskiego krążących w sieci, dotarłem do treści Uchwały XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego z dnia 16 października 2009 r. w sprawie kierunków działania Polskiego Związku Wędkarskiego w latach 2009-2013, gdzie w punkcie D. jest napisane, cyt.: „Wydatki na wypłatę diet dla skarbników kół podlegają bilansowaniu i realizacji z budżetów zarządów okręgu”

       Jako członek Zarządu Koła, który powinien przede wszystkim reprezentować członków Koła i ich interesy, za niedopuszczalne uznałem finansowanie diet skarbnika Koła z naszego budżetu, znając treść w/w dokumentu. Jest to o tyle istotne, że kwota 3700 zł, należna skarbnikowi, w naszym przypadku pochłania około 1/3 rocznych środków jakimi dysponuje Koło Miejskie, a po opłaceniu 12 czynszów za siedzibę i 12 rachunków telefonicznych (wg umów podpisanych przez poprzedniego wiceprezesa Koła) nie można zaszaleć z wydatkami na sport i młodzież.

            Starając się poznać stanowisko innych działaczy i wyjaśnić problem w sposób cywilizowany, pytanie dotyczące interpretacji cytowanej Uchwały KZD PZW umieściłem na forum oficjalnego portalu Polskiego Związku Wędkarskiego, gdzie po kilku wypowiedziach stanowisko w imieniu Zarządu Głównego PZW przedstawił kol. Antoni Kustusz, rzecznik prasowy ZG PZW, którego zacytuję w całości    „Środki na działalność koła pochodzą z podziału składki członkowskiej w proporcjach: 10 proc. na potrzeby działalności centralnej: utrzymanie struktur i biura ZG, sport, nauka, promocja, młodzież; oraz 90 proc. do dyspozycji okręgów i kół, z tym, że proporcje podziału tej kwoty pomiędzy koła i okręg ustalają okręgi na podstawie własnych kryteriów. Składki okręgowe na ochronę i zagospodarowanie wód w całości pozostają w dyspozycji zarządów okręgów. Okręg, po zaakceptowaniu preliminarzy budżetowych kół oraz po ich przyjęciu przez walne zebrania, prowadzi obsługę finansowo-ksiegową tych środków, z uwzględnieniem instrukcji budżetowej na dany rok uchwalanej przez ZG PZW (uchwała ZG nr 110 z dnia 1.10.2011 r.)  oraz zasad podziału składki uchwalone przez XXIX KZD PZW. W uchwale nr 110, uwzględniając zapisy uchwały XXIX KZD zapisano, że:  Zgodnie z ww. uchwałą decyzję w sprawie ustalania limitów diet podejmują organy osoby prawne tj. Zarząd Główny na poziomie ZG PZW i Zarząd Okręgu na poziomie Okręgu i Koła. Ponadto w § 3 ust. 4 powołanej uchwały znajduje się dyspozycja dla zarządów okręgów o przesuwaniu tych części limitów diet, które przypadają skarbnikom kół, ze szczebla koła na szczebel okręgu. Oznacza to, że wielkość kwotowa i liczba diet, zatwierdzona dla skarbnika koła, powinna zmniejszać limit wydatków na diety dla pozostałych działaczy w kołach, dlatego też kwotę funduszu diet dla skarbników należy ująć w budżecie Okręgu\'\'.”  

            Mam nadzieję, że oficjalna informacja dotycząca tak istotnego obciążenia budżetowego, dotrze do Zarządu naszego Koła przed opracowaniem przyszłorocznego preliminarza wydatków.

            Z wędkarskim pozdrowieniem

Wiesiek Skólmowski


w załączniku umieściłem treść Uchwały XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego z dnia 16 października 2009 r. w sprawie kierunków działania Polskiego Związku Wędkarskiego w latach 2009-2013

 

Poleć znajomemu

Załączniki

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (4)

 • korsarz Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  nie w tym rzecz, że nie wiemy ile otrzymuje skarbnik za swoją pracę, lecz w tym kto za tę pracę ma płacić. W naszym kole dieta skarbnika nie jest tajemnicą. Problem w tym, że redystrybucją środków którymi dysponuje koło w dotychczasowy sposób w znacznym stopniu ogranicza możliwości innej statutowej działalności na którą niestety potrzeba pieniędzy.

 • karasek Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  żyjemy w państwie w którym upublicznia sie zarobki prezydenta, premiera, parlamentarzystów, a często nie wiemy ile wynoszą diety skarbnika w kole, ile macieżysty okręg wydaje na administrację. Nasz związek nie jest prywatna firmą i mamy prawo, a wręcz obowiazek znać wydatki i koszty. To finanse powinny być podstawowym kryterium oceny zarządu okręgu.
  do czego doprowadza niejawność, prezekonaliśmy się w Zielonej Górze, gdzie wg ostatnich wyliczeń księgowa przywłaszyła sobie około 3 miliony związkowych pieniedzy.

 • wędkomaniak Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  wedkomaniak

  wysokość diet naszego skarbnika zawsze jest podawana na Walnym Zgromadzeniu Koła i przynajmniej u nas nie jest tajemnicą.
  W powyższym tekście nie chodzi jednak o diety skarbników kół, czy ich wielkość, istotą jest niezastosowanie się do treści Uchwały Krajowego Zjazdu Delegatów PZW, który według Statutu PZW jest najwyższą władzą Związku.

 • Wardzyński Juliusz Data dodania: 9 lat temu Oceń: 3 + / -

  wsumierybak

  Witam, w "ferworze walki" kolega sekretarz dokonał czegoś, co powinno być wykonywane przez tubę PZW w stosunku do funkcyjnych ZG PZW tj. przekazał publicznie oświadczenie majątkowe Waszego skarbnika Koła. Nie wiem, czy jest to na rękę samemu skarbnikowi, ale moim skromnym zdaniem otrzymywanie wynagrodzenia tej wielkości nie ulega oczywiście wątpliwości - to właśnie skarbnik Koła ma najwięcej, często bardzo niewdzięcznej, pracy. Nie mniej jednak wynagrodzenie naszej góry winno być publikowane.
  Co do samej istoty sprawy, może Wasz macierzysty Okręg "oddaje" dietę skarbnika w udziale Koła w składce członkowskiej?
  Proszę sprawdzić, czy w budżecie Okręgu przewidziane były/są/będą środki na diety skarbników Kół.
  Pozdrawiam

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Ilość odwiedzin