Poseł RP Czesław Hoc w sprawie jeziora Kamienica

Kołobrzeski parlamentarzysta, Czesław Hoc skierował zapytania do Marszałek Sejmu Ewy Kopacz w sprawie należytego i odpowiedzialnego zagospodarowania oraz użytkowania plaży i terenów wokół jeziora Kamienica, w gminie Gościno, przepięknie położonego, polodowcowego akwenu, często odwiedzanego przez wędkarzy, którzy znają ten problem od podszewki. Mam nadzieję, że nasi czytelnicy wyrażą swoją opinię, po zapoznaniu się z treścią zapytania poselskiego, które publikujemy poniżej.

Zapytanie poselskie w sprawie:

- należytego i odpowiedzialnego zagospodarowania oraz użytkowania plaży i terenów wokół jeziora Kamienicy, w gminie Gościno w pow. kołobrzeskim

Uzasadnienie:

Jezioro Kamienica (znane też jako Kamica, Dargocice), leżące w gm. Gościno, pow. kołobrzeskim, dzierżawi i użytkuje Gospodarstwo Rybackie „Mielno” sp. z o.o., natomiast właścicielem plaży i terenów w bezpośrednim sąsiedztwie i pasa wokół jeziora jest Nadleśnictwo Gościno będące w strukturze organizacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinku.

Od kilku lat, Nadleśnictwo Gościno przejęło owe tereny przylegające do jeziora i wokół niego od gm. Gościno, która poprzednio od ponad dwudziestu lat je dzierżawiła.

Jezioro Kamienica, będące jeziorem przypływowym w zlewni rzeki Błotnicy, wypływającej z tego jeziora było dotąd wręcz wzorowym przykładem łączenia funkcji waloru turystyczno – rekreacyjnego z wartością poszanowania piękna krajobrazowego i szacunku dla praw przyrody i ekosystemu tego terenu.

Dogodny dojazd, dbanie o leśne drogi dojazdowe, obecnie nawet wybudowana kilkunastukilometrowa ścieżka rowerowa, zadbana plaża z infrastrukturą okołoplażową (w tym, mała gastronomia), wypożyczalnia sprzętu pływającego, zagospodarowany i wyremontowany pomost na jeziorze, niewielkie ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i kempingi – wszystko to czyniło atrakcyjne miejsce dla wypoczynku mieszkańców nie tylko miasta i gminy Gościno, ale także całego powiatu kołobrzeskiego. Co więcej, z okolicznych małych domków wypoczynkowych, kempingów korzystali dość licznie goście z głębi kraju i turyści zagraniczni chcących wypoczywać w przepięknej scenerii lokalnej przyrody i okresowo odwiedzających pobliską plażę w Kołobrzegu.

Niestety, z informacji mieszkańców gm. Gościno oraz na zaproszenie mieszkańców, osobistej wizyty na tych terenach, z przykrością należy zauważyć, że obecne zarządzanie przez Nadleśnictwo Gościno nie nosi cech należytej staranności gospodarowania i zarządzania tymi terenami.

Dewastacja dróg dojazdowych, demontaż tzw. infrastruktury okołoplażowej i likwidacja wypożyczalni sprzętu, zniszczony pomost na jeziorze, śmieci na brzegach jeziora, czyni te tereny nie tylko mało atrakcyjnymi, ale nade wszystko zagrożonymi degradacją ich dotychczasowych walorów oraz dewastację krajobrazu ze szkodą dla okolicznych mieszkańcowi i lokalnego ekosystemu.

Co więcej, zadziwia determinacja i wysiłek Nadleśnictwa Gościno w odgrodzeniu tego terenu. Otóż, wjazdu na teren plaży jeziora zagradzają, poza wąskim szlabanem, sporych rozmiarów nawiezione głazy kamienne, które skutecznie zagradzają także dojazd specjalistycznych służb ratowniczych w przypadkach nagłych, w tym – do źródła czerpania wody.

Deprecjacji i wyrażanemu obniżeniu ofert odnotowują niewielkie ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i kempingi zlokalizowane w miejscowości Dargocice i wokół jeziora.

Wydaje się, że Nadleśnictwo Gościno nie może lub nie potrafi zapewnić prawidłowego i prorozwojowego zarządzania tymi terenami w taki sposób, by skutecznie połączyć funkcje turystyczne i rekreacyjne z utrzymaniem bogactwa krajobrazowego i ekosytemu tego regionu.

Zatem, istnieje pilna potrzeba ponownych negocjacji z gminą Gościno w celu uzgodnienia warunków przekazania owych pięknych terenów bądź przyjęcie intensywnej i racjonalnej strategii naprawczej w efektywnym zarządzaniu tymi terenami dla dobra bogactwa naturalnego środowiska i ludzi przez obecnego gospodarza.

Tym bardziej, że w sąsiedniej gm. Rymań, w pow. kołobrzeskim, równie urokliwe jezioro Studnica (zwane też Zofianką, Popiel) zostało starannie zagospodarowane i dobrze wypełnia funkcje przyrodnicze i społeczne.

Pytania:

1/ Czy Pan Minister może nakłonić RDLP w Szczecinku lub Nadleśnictwo Gościno do ponownych negocjacji z miastem i gminą Gościno, by w imię wartości przyrodniczych jak i też pożądanego wymiaru społecznego przyjąć racjonalne i pożyteczne rozwiązania bądź spowodować, by obecny gospodarz tych terenów, tj. Nadleśnictwo Gościno podjął skuteczne i roztropne działania na rzecz ogólnego interesu społecznego oraz ochrony wartości przyrodniczych?

2/ Jaki był cel tak zdecydowanego i wymagającego znacznego nakładu i wysiłku nawiezienia głazów kamiennych i skutecznego odgrodzenia terenów wokół plaży jeziora w sytuacji możliwości przedłużenia posadowionego szlabanu (do którego zresztą dostępu do klucza nikt nie zna), tym bardziej, że owe rozwiązanie uniemożliwia szybką akcję służb ratowniczych?