Wspólna akcja wędkarzy i strażaków

Dzięki tegorocznej akcji „Sprzątamy wokół naszych jezior i rzek” brzegi wokół wielu akwenów położnych na terenie powiatu kołobrzeskiego są wreszcie czyste. Jak długo to potrwa zależy przede wszystkim od nas.

W akcji trwającej od czwartku (19 IV), łącznie wzięło udział około 1700 uczestników. Ogromną większość stanowili uczniowie, jednak w wielu miejscach starali się im dorównać dorośli. W sobotę rano nad Kanałem Drzewnym i Parsętą, do wspólnej pracy ruszyli strażacy z OSP Tryton wraz z grupą spinningistów z naszego koła, do których dołączyli również strażacy z jednostki PSP. Efektem kilkugodzinnych wysiłków był kontener pełen 120-litrowych worków śmieci, zebranych od strony lądu i wody. Wśród sprzątających był między innymi starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski, który udowodnił, że w przeciwieństwie do wielu wędkarzy potrafi się schylić po śmieci leżące na brzegu.

Dzień wcześniej, z inicjatywy spinningistów inne grupy sprzątały tereny w pobliżu Bogucinki i nizinny odcinek Parsęty.

Wielka szkoda, że byli członkowie sekcji spławikowej naszego koła nie znaleźli w tym roku godnych siebie naśladowców i przez to stawy w Niekaninie, pozostały nietknięte. Jest to tym bardziej smutne, że ogromne ilości śmieci, które mogły być tam zebrane, byłyby wywiezione i utylizowane na koszt starostwa powiatowego.

wodom cześć

• Parsęta Data dodania: 8 lat temu Oceń: 0 + / -

bullshit

• wędkomaniak Data dodania: 8 lat temu Oceń: 0 + / -

wedkomaniak

proponuję jeszcze raz przeczytać przedostatnie zdanie tekstu powyżej.
    Jeżeli to nie pomoże to dodam, że moim zdaniem wystarczyło by zabrakło kilku zapaleńców i wszystko wróciło do normy.

• bodus1978 Data dodania: 8 lat temu Oceń: 0 + / -

Wiesiu ma rację Niekanin to woda byłej sekcji spławikowej i tylko 7 jej członków tam łowi i tylko oni muszą tam sprzątać i basta:-)))
    Ja podobnie jak Tomek zresztą pozostali koledzy pewnie też sprzątam swoje stanowisko i najbliższą okolicę po każdym łowieniu i to nie raz w roku tylko zawsze, gdyby tak robili wszyscy członkowie 500 osobowego chyba koła to nie byłoby takiego syfu.
    Grzesiu zasługi sekcji są nieocenione w okręgu chodzą słuchy że dzięki sekcji spiningowej Parsęta płynie przez Kołobrzeg (pierwotnie miała płynąć przez Koszalin) :-)))

• gregorio Data dodania: 8 lat temu Oceń: 0 + / -

To dlaczego tak działająca i kreatywna sekcja spinningowa nie zajęła się wywózką i sprzątaniem śmieci z tego zbiornika? Z tego co wiem ta woda należy do PZW Okręg Koszalin. Czyżby dlatego że nie występują tam ryby łososiowate?

bladawiec

Ja sprzątałem dziś odcinek Parsęty od Rościęcina do ujęcia wody w Kopysłówku. Uzbierałem dwa worki. Niewiele i bez rozgłosu ale puki co można nacieszyć oko przyrodą niezmąconą żadnym plastikiem czy inną puszką po piwie. Trochę śmieci widziałem od strony niedostępnej czyli ujęcia. Apeluję tutaj do wędkarzy i nie tylko by zwracać uwagę ludziom beztrosko pozbywającym się śmieci na łowisku. Najgorsze są zwoje żyłki w nie zaplątują się ptaki nie tylko wodne. Takie zwoje niestety najczęściej znajduję nad Parsętą. Po grubości wnioskując pozostawiają je spinningiści a (proszę tego nie odbierać jako przytyk w stronę sekcji) 0,35 żyłka lub pleciona 0,18 to rozmiar najpopularniejszy wśród trociarzy. Co do sekcji spławikowej to powiem tyle zostawcie "Titanica" w spokoju :). A jezioro Niekanin nie jest "bardziejszy" członków byłej sekcji jak pozostałych użytkowników tej wody. Poza tym sprzątanie tego stawu to jakaś zmora bo efekty pracy widać przez tydzień. Po okresie sobotnio niedzielnych pikników znowu jest syf. sprzątaliśmy tam kilka lat z rzędu czasem nawet dwa razy w roku. Tym powinny zająć się służby miejskie. Mam na myśli policję i straż miejską. My możemy sobie sprzątać. A mieszkańcy okolicznych wiosek będą dalej zwozić śmiecie nad staw, ludzie piknikujący pozostawiać po sobie sterty śmieci. No i wędkarze śmieciarze. Tomasz J.