Kolejne ograniczenia w wędkarstwie morskim

Wydawać by się mogło, że wzrost ilości posiadaczy łódek i rozwój wędkarstwa morskiego pociągnie za sobą zwiększenie miejsc gdzie swobodnie będzie można zwodować jednostkę pływającą – niestety nie w naszym kraju. Po zamknięciu wszystkich wjazdów do lasu na terenie Nadleśnictwa Gościno, które ograniczyły dostęp do jezior: Kamienica, Pławęcino, Trzynik, przyszła pora na ustawienie szlabanów uniemożliwiających zwodowanie łódek z morskiego brzegu. Tym razem metalowe konstrukcje, które są zamontowane między innymi w okolicy ujścia rzeki Czerwona, ustawił Urząd Morski w Słupsku.

To nie jedyna niespodzianka jaką przygotował na tegoroczne wakacje Urząd Morski. W okresie lata, w związku z remontem, odgrodzono jedyny czynny slip w Kołobrzegu.

Analizując kroki podejmowane przez UM można odnieść wrażenie, że sami sobie szkodzą ograniczając dostęp do wody, w wyniku czego spadnie liczba sprzedanych sportowych zezwoleń połowowych. Otóż nie - w sprawach morza w działają w Polsce dwie instytucje, żeby było śmieszniej, w naszym regionie mają swoje dyrekcje w tym samym budynku w Słupsku. Pierwsza to Inspektorat Rybołówstwa Morskiego, zarządzający zasobami morza i sprzedający licencje, druga to Urząd Morski, którego jurysdykcja obejmuje wszystkie jednostki pływające, porty, brzegi, czyli to co jest nad wodą.

Obie instytucje działają w ramach obowiązujących przepisów, jednak warto zastanowić się nad spotkaniem z urzędnikami w Słupsku w celu wyjaśnienia problemów bezpośrednio dotykających kołobrzeskich wędkarzy.