Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Tarliska w Parsęcie zagrożone

W środę (05.12) przed południem dotarła do nas wiadomość o ponownym zanieczyszczeniu Parsęty. Woda w korycie rzeki przypominała kawę z mlekiem. Potwierdził to kolega Janek Bonczkowski przebywający w okolicy reki. Poprzez Dyrektora Biura Okręgu PZW informację przekazałem Inspektorowi ochrony wód OPZW w Koszalinie. O zanieczyszczeniu wody w Parsęcie poinformowałem także Andrzeja Milucha Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który obiecał natychmiast przekazać sprawę Delegaturze w Koszalinie.

Dzięki zaangażowaniu wędkarzy, po kilkudziesięciu minutach od zgłoszenia, z Kołobrzegu wyjechał samochód w celu zlokalizowania źródła zanieczyszczenia wody. Tym razem koledzy pojechali w okolice Karlina, gdzie według zdobytych informacji prowadzone są prace w bezpośrednim sąsiedztwie koryta rzeki. Na miejscu okazało się, że prace mają na celu ułożenie rurociągu 17 metrów pod dnem Parsęty i w związku z tym z rzeki jest pobierana woda. Chociaż Parsęta w trakcie wizyty wędkarzy była klarowna, a przedstawiciel wykonawcy zapewnił, że ich technologia opiera się na obiegu zamkniętym i absolutnie nie może dochodzić do zanieczyszczenia rzeki w tym miejscu, nasi koledzy udokumentowali niepokojące fragmenty robót. 

We wcześniejszych przypadkach i w tym środowym nie zaobserwowano śniętych ryb, jednak ogromne ilości piachu i rozpuszczonej gliny niesione przez wodę bardzo niekorzystnie wpłyną na jakość dna Parsęty w którym salmonidy budują gniazda właśnie o tej porze roku.

Najprawdopodobniej na miejscu pojawią się przedstawiciele Delegatury WIOŚ, którzy również otrzymali dokumentację fotograficzną.

Do sprawy wrócimy.

Wiesław Skólmowski

 

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (3)

 • marek_sz Data dodania: 7 lat temu Oceń: 0 + / -

  Dobrze, że ktoś zareagował. Pytanie tylko czy uda się jeszcze oś uratować ???

 • marek_sz Data dodania: 7 lat temu Oceń: 0 + / -

  Ciekawe co za urzędnik wydał zgodę na prowadzenie takich prac akurat w tym okresie. Przecierz zanim przystąpiono do realizacji tej inwestycji ktoś musiał chyba wydać opimię dotyczącą oddziaływania na środowisko naturalne?! No chyba, że się mylę i wszystko jest ok. przynajmniej na papierze?! Firama i urzędnicy mają czyste ręce ale powstaną nieodwracalne szkody dla środowiska. Niestety to już mało kogo obchodzi !!!

 • Janowski Dariusz Data dodania: 7 lat temu Oceń: 0 + / -

  peptollah

  No pięknie wiercenie otworu pod rzeką lub w okolicy powoduje wibracje, doprowadzi to do zamulenia gniazd tarliskowych poprzez unoszące się osady lub odkrycia ich i wypłukanie ikry . Identyczna sytuacja jest na rzece Nausta w norwegii chcą położyć kabel energetyczny, prace są wstrzymane.